Багато молокопереробних підприємств прагнуть оптимізації парку виробничого обладнання з метою забезпечення максимального його завантаження та більш ефективного використання, що призведе до значного скорочення
- виробничих площ;
- кількості обслуговуючого персоналу;
- витрат на миючі та дезінфікуючі засоби;
- сервісних та виробничих витрат;
- витрат на опалення, вентиляцію та кондиціювання виробничих приміщень.
Внаслідок цього наша компанія регулярно розробляє та створює універсальні автоматизовані лінії виробництва різних видів молочних продуктів. Одним із таких виробництв є багатофункціональна лінія з випуску сиру. Дана лінія дозволяє виробляти всі види сиру (за винятком формового), а саме:
Розсипчастий сир (традиційний та крупнозернистий);
Крупнозернистий сир із кисломолочним наповнювачем (зі сметаною, з йогуртом та ін.);
Зернений сир «Cottage cheese» (класичний та з джемом);
Сирний кисломолочний сир (вершковий, із зеленню та ін.);
Сирний кисломолочний сирок з наповнювачем (десертні або закусочні);
Кисломолочний сир класичний (мажиться або крупинчастий).
Ключовими машинами та механізмами в лініях виробництва сиру є пристрої відділення сироватки та охолодження сиру. Саме від них залежить структура та якісні показники майбутнього продукту. Наша компанія пропонує два унікальні рішення, які відображені у двох представлених концепціях виробництва.
Концепція 1 (див. рис. №1) заснована на стрічковому відділювачи сироватки з інтегрованим притискним барабаном. Унікальність даного пристрою полягає в тому, що він має можливість відокремлювати сироватку від вже охолодженого сиру при температурі сироватко-зернової суміші, що подається на відділювач, – близько 15°С. На виході зі стрічкового відділювача виходить сир стандартної вологи (залежно від жирності продукту), який може подаватися на фасування або подальше виробництво. Завдяки мобільному виконанню стрічкового відділювача (відділювач розміщений на колесах і переміщається по естакаді), він має можливість подавати сир у приймальні бункери різних фасувальних машин або в технологічні лінії подальшого виробництва.
Процеси сквашування та постановки сирного зерна проводяться у сировиготовлювачах (СВ). Для отримання зерненого сиру або крупнозернистого сиру використовують горизонтальні сировиготовлювачи (1), у всіх інших випадках застосовують вертикальні (2). Після відварювання сиру та його обсушування проводять процес попереднього охолодження сиру сироваткою шляхом відбору більшої частини свіжої сироватки з СВ та перекачування її через пластинчастий охолоджувач у буферний резервуар (3), а потім назад через охолоджувач у СВ. Далі сироватко-зернову суміш зливають через трубчастий охолоджувач на стрічковий відділювач сироватки (4). На виході з відділювача сир через спеціальне герметичне з'єднання може подаватися в закриті приймальні бункери:
- конвеєра вагового дозатора розсипчастого сиру, а потім у пластиковий контейнер термоформувальної машини (5);
- вертикальної фасувальної машини для пакування розсипчастого сиру в пакети (6);
- конвеєра подачі сиру в змішувач (7) та через об'ємний дозатор на термоформувальну машину (9) або на автомат фасування зерненого сиру в одно-, двосекційний стаканчик (10);
- гомогенізуючого насоса (11) і далі в змішувач (12) для виробництва термізованого сирного продукту або змішувач (14) для виробництва різних сиркових мас з наповнювачами, а потім на фасовку (15).
Переваги даної технології полягають у стабільності якості сиру на всьому протязі зливу СВ (оскільки температура сироватко-зернової суміші в СВ досить низька – 20°С, а значить процеси наростання кислотності та обсушування сирного зерна значно сповільнюються), висока продуктивність лінії, повністю закритий спосіб виробництва , порівняно невисока вартість ключового технологічного обладнання.
До недоліків слід віднести неможливість виробництва на цій лінії сиру з жирністю понад 9%, а також ніжного сиру з низькою температурою другого нагрівання.
Для усунення вищевикладених недоліків було розроблено Концепцію 2 (див. рис. №2), у якій ключовою машиною сирної лінії є модуль відділення сироватки та охолодження сиру DONI Coolmatic. Дана машина оснащена багатоярусною системою транспортерів та локальною холодильною установкою, що генерує потік холодного повітря. У процесі роботи сироватко-зернова суміш, рухаючись по дренажним транспортерам, активно віддає сироватку, а пересипаючись зі стрічки на стрічку обдувається потоком холодного повітря, чим забезпечується ефективне охолодження сиру.
Технологічний процес виробництва всіх видів сиру аналогічний першій концепції, крім системи розподілу подачі сиру на фасовку чи подальшу переробку. У першій концепції це відбувається завдяки переміщенню стрічкового відділювача по естакаді, у другій – за допомогою поворотного конвеєра (5).
Підсумовуючи, можна зробити висновок, що доцільність використання більш дорогого обладнання Концепції 2 є виправданою тільки у випадку виробництва розсипчастого сиру з високим вмістом жиру (більше 9%) та у разі необхідності виробництва ніжного (м'якого) сиру з низькою температурою другого нагрівання.